Noc Sów

Miniony weekend, 23 i 24 marca, upłynął nam bardzo pracowicie, a to za sprawą organizowanej przez nas, Nadleśnictwo Wyszków i Ptaki Polskie – Nocy Sów, które z uwagi na liczbę zgłaszających się osób, wzorem lat ubiegłych – zmuszeni byliśmy rozłożyć na dwie noce: 22 i 23 marca!
Była to już trzecia edycja nocnych poszukiwań tych ptaków, którą mieliśmy przyjemność poprowadzić wspólnie z Nadleśnictwem Wyszków.
W tym roku, jako gatunek przewodni prelekcji i cel wizyty w terenie, obraliśmy pójdźkę. W sali konferencyjnej nadleśnictwa przybliżyliśmy uczestnikom sylwetkę tego gatunku, było troszkę informacji na temat biologii, ekologii, statusu, zagrożeń i potrzeb ochrony tej sowy w Polsce i pozostałym obszarze jej występowania w Eurazji.
Po wstępnym przygotowaniu teoretycznym, wspólnie wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na nocne nasłuchiwanie pójdziek w terenie. Jak to już z ptakami bywa – kto spróbował, ten wie – bywają nieprzewidywalne i niestety nie było nam dane usłyszeć wołania „pójdź, pójdź w dołek za kościołek” na żywo. Nie jesteśmy skłonni łatwo się poddawać, zatem zabraliśmy uczestników w inne miejsce, gdzie wszystkim dane już było usłyszeć nawoływania samców i samic uszatek. Do atrakcji wieczorów włączyły się również przelatujące nocą nad nami kuliki wielkie, czajki i żurawie. Z bardzo bliska także obserwowaliśmy puszczyka. Dość wczesna pora roku i zimne noce, a także nadchodzący front atmosferyczny najprawdopodobniej złożyły się na brak aktywności wokalnej pójdziek. Jednak gruszek w popiele nie zasypujemy i za rok ponownie spróbujemy podjąć to wyzwanie.

No ACF gallery field data found
wycieczki-ornitologiczne.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone!
projekt: 84.pl
menu